Ahmet Külekçi: Artvin Turizmle kalkınacak!

Artvin’in kalkınma ve göçü engellemedeki tek reçetesi turizmden geçiyor. Şehrin yol haritası nereden bakarsak bakalım turizme endeksli.. Eğer turizmde beklenen atılımı yapılır,samimi ve gerçekçi projeler ortaya konursa Artvin’in maküs kaderi değişir. Yoksa turizm konusunda yıllardır yapıldığı gibi sadece hayal kurmaktan öteye gidilmez . Artvin’in ne yazık ki turizm konusunda çok ciddi başarısızlığı ve zaafiyeti var. […]

ömer müdür 2

Artvin’in kalkınma ve göçü engellemedeki tek reçetesi turizmden geçiyor. Şehrin yol haritası nereden bakarsak bakalım turizme endeksli.. Eğer turizmde beklenen atılımı yapılır,samimi ve gerçekçi projeler ortaya konursa Artvin’in maküs kaderi değişir. Yoksa turizm konusunda yıllardır yapıldığı gibi sadece hayal kurmaktan öteye gidilmez . Artvin’in ne yazık ki turizm konusunda çok ciddi başarısızlığı ve zaafiyeti var. Bu durum şehrin geriye gitmesine neden oluyor.

Gölleriyle,dağlarıyla,çoruh nehri ile,festivalleriyle,yayla ve ormanlarıyla yaz-kış her dönem turizme hitap edecek potansiyele sahip Artvin’in turizmde geri kalmasında payı olanların günahı çok.. Çivi çakmadan makamları işgal eden müdür ve personel yüzünden turizmde kayıplarımız oldu..

Artvin bunu asla hak etmiyor! İşte bu gerçekle yola çıkarsak geriye dönük çok ciddi bir sorgulama yapıp önümüze bakmak zorundayız.. Artvin’in yeni turizm il müdürü Ömer Gümüş’ü Trabzon Artvinliler Derneği olarak ziyaret ettik geçenlerde..Yeni görevi hayırlı-uğurlu olsun.. İşi kolay değil.. Kaygılarımı,endişelerimi ve geçmişe dönük sitemlerimi paylaştım.. Bu şehrin bir evladı olarak beklentilerimizi dile getirdim.. Karşımızda heyecanlı,deneyimli,azimli ve kararlı bir müdür profili çizen bir müdür gördüm.. Projelerini dinleyince daha da umutlandım.. Artvin turizmde GÜMÜŞ kazandı..Altın’a çevrilir mi göreceğiz.. Kısa zamanda önemli tespitler yaparak çözüme yönelik çalışmalar yapmış..

Dosyasında Artvin’in turizmine yönelik 52 adet projesi vardı.İnşallah hepsini gerçekleştirir.. Bu onun tek başına yapacağı bir iş değil elbet.Şehrin dinamikleri gerekli desteği vermeli ve sahip çıkmalı.. Sadece Artvin’de yaşayanlar değil gurbette Artvin hassasiyetini hala kaybetmeyen özünü inkar etmeyen bütün Artvinlilerin turizm için seferberlik yapması gerek. Artvin’in yerli ve yabancı turizmde çıtasını yüksetmeliyiz..

Artvin’de bir günlük konaklama sayısı 4 bin.. Çok yetersiz ve çok düşük bir rakam.. İlk etapta neşter vurulacak en önemli sorun konaklama bence.. Bu rakamın 10 bini geçmesi gerek.. Çok daha büyük düşünmeli çok daha ciddi adımlar atmalıyız..

Karadeniz’de turizm pastasından en az faydalanan il olmanın üzüntüsünü yaşıyorum.. Trabzon ve Rize turizmde patlama yaptı! Ordu ve Giresun’da çok ciddi yatırımlar var. Gümüşhane ve Bayburt bile bizi geçiyor..

Artvin neden bu kadar geri kaldı aklım almıyor! Sanayi yok,tarım yok,hayvancılık yok..! Yok ta yok! Ne olacak işsizlik ne olacak bu durmayan göç! Sadece barajlara gebe kalırsak işimiz yaman! Turizme sarılmak ve turizmden yeterince faydalanmaktan başka çaremiz yok.. Herkesin aklını başına alıp Artvin’in kaderini değişecek turizme sahip çıkması şart!

Ahmet Kürekçi- Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı

ömer müdür 2 ömer 2

0 comments