Arhavililer yaylayı sevdi!

Arhavi Doğa Koruma Yayla Turizmi ve Geliştirme Derneği (ARYADER) festivalin bu yıl ikincisini düzenledi. Yaklaşık 2700 rakımlık yükseklikteki Yurt Yaylası’nda yerli ve yabancı turistler çadır kurup, piknik yapıp ay ışığının altında horon oynayarak eğlendiler. Bu yıl Yurt Yaylası’nda 3 gün süren festivalde ilk kez yayla ağası seçildi. Festivale ilk kez katılan Kaymakam Şeref Aydın’ın yanı […]

yurt yaylasi

Arhavi Doğa Koruma Yayla Turizmi ve Geliştirme Derneği (ARYADER) festivalin bu yıl ikincisini düzenledi. Yaklaşık 2700 rakımlık yükseklikteki Yurt Yaylası’nda yerli ve yabancı turistler çadır kurup, piknik yapıp ay ışığının altında horon oynayarak eğlendiler. Bu yıl Yurt Yaylası’nda 3 gün süren festivalde ilk kez yayla ağası seçildi. Festivale ilk kez katılan Kaymakam Şeref Aydın’ın yanı sıra beraberinde Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Jandarma Komutanı Musa Engin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Tahsin Kurdoğlu, Nail Köseoğlu, Gazeteci Necmettin Numanoğlu ve birçok yaylasever ile yaylasına gönül vermiş burada yaşamını sürdürmüş yaylacılar katıldı. Etkinlik ARYADER’in başarılı organizasyonu damgasını vurdu.

Geleneksel olarak her yıl yapılan festivalde bir konuşma yapan dernek başkanı Fatma Kuru’’ Bir elin nesi var iki elin sesi var. Bir olalım bütün olalım, yayla halkı olarak güçlü olalım. Yılda bir kez yaptığımız etkinliğimizde köylülerimizin birlik beraberlik içerisinde tanışıp kaynaşmasını sağlamak amacıyla düzenlediğimiz etkinliğe halkımızın ilgisinin yanında ilçe protokolünün katılımı bizleri mutlu etmiştir. Festivalimize katkı veren, emek veren herkese teşekkür ediyorum ‘’ dedi. Konuşmanın ardından organizasyona davet edilen Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu da bir konuşma yaptı. Başkan konuşmasında ‘’ Yörenin tarihi ve doğal değerlerini tanıtmak, halkın ekonomik ve sosyal yönden gelişmesini sağlamak amacıyla bu tür etkinliklere her zaman destek veriyoruz. Arhavi için turizmin ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. Hangi sivil toplum örgütümüz veyahut derneğimiz olursa olsun biz hepsine eşit mesafede ve destek vermekteyiz. Arhavi’nin geleceğini düşünüyoruz. 1 turist yarın 1000 turisttir sözü boşuna söylenmemiş. Görüyorum ki bu festivale şehir dışından çok sayıda davetli de katıldı. Belediye olarak Arhavi’nin gelişmesi ve tanıtımı için herkese yardımcı olacağız. Festivali organize eden başta dernek başkanı ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum’’ dedi.

İlerleyen saatte tulum eşliğinde yöresel oyunlar oynandı. Eski atma türkülerin atışmasında yüz elli yıllık tarih yeniden canlandı. Genç yaşlı herkes gecenin ilerleyen saatlerine kadar şarkılar, türküler ve horon halkası kurarak yorgunluklarını attılar. Kaymakam Şeref Aydın müthiş doğa manzarasının karşısında hayran kaldığını ifade ederek, müthiş bir doğal güzelliğe ve zenginliğe sahip olan Arhavi’nin bundan sonra turizm de istenilen seviyelere gelmesi için hep birlikte el birliği ile çalışacağız. “ dedi.

HABERE GİTTİ KENDİ HABER OLDU

GAZETECİ NECMETTİN NUMANOĞLU YAYLA AĞASI SEÇİLDİ

ARYADER Derneği’nin bu yıl ilk kez düzenlediği yayla ağası yarışması çekişmeli geçti. Sembolik olarak seçilen ve değeri olan bir objenin açık arttırma yoluyla en yüksek değeri verenin “Yayla ağası” seçildiği yarışmada 3 yarışmacı kıyasıya mücadele etti. Gazeteci Necmettin Numanoğlu 1500 TL ile bu yıl ilk kez hayata geçirilen yayla ağası yarışmasının seçilen ismi oldu. Dereceye giren yarışmacılara başkan Fatma Kuru tarafından çeşitli hediyeler verildi. Yayla ağası seçilen Necmettin Numanoğlu ‘’Bu tür şenliklerle insanların birbirleri ile kaynaşmasının sağlamalı ayrıca kaybolan kültürümüzü beraberce yaşatmalıyız. Yıllarca köyüne gelmeyenlere bu tür etkinlik etkinlikler vesile oluyor. Bizim yerel sanatçılarımızın eksiği yok, fazlası var. Çünkü biz sanatçılarımız sayesinde kendi kültürümüzü, horonlarımızı birlikte söyler, birlikte oynarız. Gazeteci olarak festivalin tanıtımı için çalışacağım. Organizasyonun hayata geçirilmesinde büyük emeği olan ve azimle bu etkinliği başaran, Dernek Başkanı Fatma Kuru’ hanımefendi olmak üzere, etkinliğe katılan başkan Başkan Hekimoğlu ve başkan yardımcılarına tüm yayla severlere ve ARYADER yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.” dedi.[espro-slider id=6671][espro-slider id=6671]

You may also like

0 comments