ARTVİN HALK SAĞLIĞI TEHLİKEDE

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yayınlanan bilgi notunda; “MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome) şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan ve 2012 yılının Eylül ayında ilk defa Suudi Arabistan’da’ da ortaya çıkan bir virüstür. Dünya üzerinde 11 Temmuz 2013 tarihi itibariyle MERS-CoV nedeniyle hastalanmış 80 kişi tespit edilmiştir. Hastaların çoğu (65 kişi) Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir. […]

1

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yayınlanan bilgi notunda; “MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome) şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan ve 2012 yılının Eylül ayında ilk defa Suudi Arabistan’da’ da ortaya çıkan bir virüstür. Dünya üzerinde 11 Temmuz 2013 tarihi itibariyle MERS-CoV nedeniyle hastalanmış 80 kişi tespit edilmiştir. Hastaların çoğu (65 kişi) Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir. Şu an için MERS-CoV’ ün kaynağı ve nasıl bulaştığı bilinmemektedir. İnsanlar arasında kısıtlı ve sürekli olmayan bir şekilde bulaşma olabildiğine dair bulgular vardır. Ülkemizde Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a  seyahat eden vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken  hususlar, Aniden ortaya çıkan ciddi bir solunum yetmezliği veya akciğer infiltrasyonları (Doku veya organda bulunmaması gereken hücre, ödem sıvısı veya herhangi bir materyalin birikmesi, yayılması veya normalden fazla bulunması) denilen bulgular görülüp, Son 14 gün içerisinde MERS-CoV hastalığı görülen bir ülkeye seyahat etmiş veya seyahat eden biriyle yakın teması olmuş kişiler MERS-CoV için şüpheli kabul edilir ve laboratuvar testi yaptırılmalıdır.
Dönüşünüzden itibaren; 14 gün içerisinde; Ateş ile birlikte alt solunum yolu hastalığı belirtileri, Öksürük, Nefes darlığı olan vatandaşlarımız mutlaka aile hekimlerine başvurmalı ve ilgili hekime seyahatine dair bilgi vermelidir” ifadelerine yer verildi.

 

0 comments