Artvin Milletvekili Bayraktutan: “Carettepe ihalesi eşitlik ilkesine aykırıdır”

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Artvin Cerattepe’deki maden sahasının ihalesinin “eşiklik ilkesine aykırı olarak yapıldığını” savundu. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Artvin Cerattepe’de maden sahası için yapılan ihale, 17 Aralık operasyonlarıyla gündeme getirilen kamu ihalelerindeki pisliğin en önemli delillerinden biridir” Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu ancak savcılığın kendisini […]

5

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Artvin Cerattepe’deki maden sahasının ihalesinin “eşiklik ilkesine aykırı olarak yapıldığını” savundu.
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Artvin Cerattepe’de maden sahası için yapılan ihale, 17 Aralık operasyonlarıyla gündeme getirilen kamu ihalelerindeki pisliğin en önemli delillerinden biridir” Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu ancak savcılığın kendisini dinleme ihtiyacı bile duymadan takipsizlik kararı verdiğini belirten Bayraktutan, bu karara da itiraz ettiğini ve şimdi bunun sonucunu beklediği söyledi.  Bayraktutan, şöyle konuştu:  “Artvin Cerattepe’de maden sahası için yapılan ihale, 17 Aralık operasyonlarıyla gündeme getirilen kamu ihalelerindeki pisliğin en önemli delillerinden biridir. Belki soruşturmanın içerisinde burası yoktur ama kamuoyunun Artvin’e dikkatle bakmasını istiyorum.  Buradaki ihaleyi sonuna kadar takip edeceğiz. Kimlere nasıl peşkeş çekildi, nasıl yapıldığını kamuoyunu gündeminden asla uzaklaştırmayacağız. Dün Sayın Başbakan  “CHP pisliktir’ gibi bir ibare kullandı. Şu ihalenin hem yargı aşaması hem diğer aşamalar ortaya çıktıktan sonra kim pislik hep beraber göreceğiz. İhale, hem Kamu İhale Yasası hem de Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre, asla eşitlik ilkeleri içinde yapılmamıştır.”  İfadelerini kullandı. Bayraktutan, Cerattepe ihalesine ilişkin belgeleri, ayakkabı kutusu içinde basın toplantısı salonuna getirdi.  Bayraktutan, Balyoz, Ergenekon gibi bazı davaların yeniden görülmesine ilişkin tartışmaların sorulması üzerine, “Ceza yargılamasının her aşamasında yargılamanın seyrini değiştirebilecek olan yeni bir delil, tanık karar kesinleşmiş olsa bile karara dayanak teşkil edebilecek, kararın şeklini değiştirebilecek bir tanık ifadesi veya maddi bir delil her aşamada değerlendirilebilir” dedi.

0 comments