Artvin önemli bir değerini kaybetti!

Artvin Eski Milletvekillerinden Hilmi Çeltikçioğlu vefat etti İlimizin 1954-1960 yılları arasında Demokrat Parti Milletvekilli olan Hilmi Çeltikçioğlu 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. Çeltikçioğlu, 8 Ağustos 2015 Cumartesi günü İstanbul Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu’daki aile kabristanlığına defnolacak. Artvin’in siyasi hayatının önemli simalarından, Artvin’deki ilk gazete ve matbaası olan Demokrat Çoruh Gazetesi’nin kurucularından Hilmi Çeltikçioğlu, […]

çeltikçioğlu1

Artvin Eski Milletvekillerinden Hilmi Çeltikçioğlu vefat etti İlimizin 1954-1960 yılları arasında Demokrat Parti Milletvekilli olan Hilmi Çeltikçioğlu 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. Çeltikçioğlu, 8 Ağustos 2015 Cumartesi günü İstanbul Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu’daki aile kabristanlığına defnolacak.

Artvin’in siyasi hayatının önemli simalarından, Artvin’deki ilk gazete ve matbaası olan Demokrat Çoruh Gazetesi’nin kurucularından Hilmi Çeltikçioğlu, milletvekili olduğu dönemlerde Artvin’e getirdiği yatırım ve hizmetlerle tanınıyordu. 1960 Siyasi darbesi sonrasında vekillik hayatını bitiren Hilmi Çeltikçioğlu, oğulları Adnan ve Kemal Çeltikçioğlu ile birlikte Çeltikçioğlu İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.’yi kurmuştu. İstanbul’daki Artvin Hizmet Vakfı Onur Kurulu üyesi olan ve de Artvin dışındaki illerdeki bir çok Artvinli vakıf ve derneklerin kuruculuğunu da yapan Hilmi Çeltikçioğlu’nun vefatı Artvin’de büyük bir üzüntüyle karşılandı.

Tolga Gül: Hilmi Çeltikçioğlu, Artvin’de medyayı var eden önemli isimlerden idi

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Gazeteci Tolga Gül, Hilmi Çeltikçioğlu’nun ölümüne ilişkin bir açıklamada bulunurken Çeltikçioğlu’nun ilimizde ilk matbaa ve gazeteyi kuran isim olduğunu ve bugün Artvin’de matbaacılık ve gazetecilik sektöründe yer alan bir çok önemli simayı ilimize kazandıran bir kişilik olduğunu ifade etti. Hilmi Çeltikçioğlu’nun siyaset yaptığı dönemlerde de yaptığı ve ilimize kattığı hizmetlerle adından övgüyle bahsedildiğini vurgulayan Gül, Çeltikçioğlu ailesinin acısını bir gazeteci olarak paylaştığını belirterek başsağlığı diledi.

Artvin Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Alkan’da yaptığı açıklama ile Hilmi Çeltikçioğlu’nun ölümünden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Artvin Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı, Artvin basın hayatının ilk mihenk taşlarından biri olan, önemli değer ve bilge insan Hilmi Çeltikçi’nin ölümünden dolayı tüm basın camiasına ve ailesi ile sevenlerine başsağlığı diledi.

Hilmi Çeltikçioğlu kimdir?

1922 Doğumlu, 1946 yılında ilk gazete ve matbaayı kuran. 1954-1960 yılları arasında Demokrat Parti Milletvekili idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi X. ve XI. Dönem Artvin Milletvekilliği yapmıştır. Çeltikçioğlu, Evli ve 3 çocuk babasıydı. Hilmi Çeltikçioğlu, ANAVATAN Partisi ve Demokrat Partisi’nin Artvin Milletvekilli adayı işadamı Adnan Çeltikçioğlu’nun da babasıydı. Hilmi Çeltikçioğlu, Merhum Başbakanlardan Adnan Menderes’in yakın çalışma arkadaşlarından biriydi. Çeltikçioğlu, Türkiye’nin 1960 darbesi yıllarının canlı tanıklarındandı.

0 comments