Artvin Valisi Kemal Cirit’in Eşi Seval Kaya Cirit, Arhavi’de kursları gezdi

Artvin Valisi Kemal Cirit’in eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi,  Arhavi ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce ev hanımlarına yönelik olarak açılan kursları ziyaret etti. Seval Kaya Cirit Hanımefendi,  İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner’in eşi Fatma Nurdan Salmaner, DSİ 26. Bölge Müdürü Muammer Keleşin eşi Kadriye Keleş ile birlikte geldiği Arhavi ilçesinde Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder ile […]

1 (3)

Artvin Valisi Kemal Cirit’in eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi,  Arhavi ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce ev hanımlarına yönelik olarak açılan kursları ziyaret etti. Seval Kaya Cirit Hanımefendi,  İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner’in eşi Fatma Nurdan Salmaner, DSİ 26. Bölge Müdürü Muammer Keleşin eşi Kadriye Keleş ile birlikte geldiği Arhavi ilçesinde Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder ile eşi İlkay Aslan Önder, Sarp Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Öztürk’ün eşi Selcan Öztürk, Arhavi Halk Eğitim Müdürü Hasan Özcan, Artvin Girişimci İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Alkan ile Yönetim Kurulu üyeleri ile kursiyerler karşıladı. Bayan Cirit, Arhavi Gösteri Merkezi alanında Arhavi Kaymakamlığı, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Arhavi Belediye Başkanlığının desteğiyle ev hanımlarının aile bütçelerine katkıda bulunulması amacıyla açılan taş bebek, el sanatları, sepet örme ve titanyum kurslarını ziyaret etti. İlk olarak taş bebek kursiyerlerini ziyaret eden Bayan Cirit, kurs öğretmeni Emine Gündoğdu’dan çalışmaları hakkında bilgi alarak kursiyerlerle bir süre sohbet etti. Daha sonra unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ve sepet örme kursu atölyesini ziyaret eden Bayan Cirit, kurs öğretmeni Perihan Şentürk’ten çalışmaları hakkında bilgi aldı. Artvin Girişimci İş Kadınları Derneği ile Halk Eğitim Merkezince açılan el sanatları kursunu da ziyaret eden Cirit, burada ev hanımlarınca üretilen yöresel ürünler ile kursun en önemli gelir kaynağını oluşturan titanyumdan lale bröşlerin yapımı hakkında dernek üyelerince bilgiler verildi. Artvin Girişimci İş Kadınları Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Alkan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek derneğin amacı ve faaliyetleri ile kurstaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Alkan, dernek olarak amaçlarının ev hanımlarının aile bütçelerine katkı sağlamak olduğunu belirten Alkan, “ Arhavi Kaymakamlığı ile Halk Eğitim Merkezinin katkılarıyla açılan el sanatları ve taşbebek kursuna özellikle ev hanımları tarafından her geçen gün büyük rağbet görüyor. Bugün itibarıyla çoğunluğu ev hanımı olan 18 kursiyerimiz var. Kurs öğretmeni tarafından titanyumdan takılar, çakıl taşlarından taş bebekler, bebek odalarına süsler olmak üzere birçok el sanatı işlerinin yapılması öğretiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden her yıl Lale Festivali için yaklaşık 3 bin titanyumdan lale broş siparişi alıyoruz. Buradan elde edilen geliri kursiyerlerimize veriyoruz.” diye konuştu.Alkan, kursiyerlerin mevcut atölyelerinin küçük olduğunu ve buralarda üretilen el emeklerinin pazarlanması konusunda Bayan Cirit’ten yardım istedi. Ziyaretin ardından Bayan Cirit, kurslarda kadınlar tarafından yapılan her bir ürünün el emeği ve göz nuru olduğunu belirterek ürünlerin pazarlanması ve karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapacaklarını ve her zaman üreten kadınların yanında olacaklarını söyledi.

1 (1) 1 (2) 1 (4) 1 (5) 1 (6) 1 (7) 1 (8) 1 (9) 1 (10) 1 (11) 1 (12) 1 (13) 1 (14) 1 (15) 1 (16) 1 (17) 1 (18) 1 (19) 1 (20)

 

0 comments