Artvin’de bir ilk; Omuz Protezi Ameliyatı yapıldı!

Artvin Devlet Hastanesi’nde bir ilk daha gerçekleştirildi. Bu ilk Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mahmut Tuzlu ve Op. Dr. Hamdullah Yıldırım tarafından gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu ilk Artvin Devlet Hastanesi’ne güvenin de daha da artışını sağladı. Artvin Devlet Hastanesi’nin tarihinde ilk kez sağ omuz kireçlenmesi teşhisi konulan bir hastaya omuz ekleminin yeniden oluşturulması (total omuz […]

omuzprotezameliyati001

Artvin Devlet Hastanesi’nde bir ilk daha gerçekleştirildi. Bu ilk Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mahmut Tuzlu ve Op. Dr. Hamdullah Yıldırım tarafından gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu ilk Artvin Devlet Hastanesi’ne güvenin de daha da artışını sağladı.

Artvin Devlet Hastanesi’nin tarihinde ilk kez sağ omuz kireçlenmesi teşhisi konulan bir hastaya omuz ekleminin yeniden oluşturulması (total omuz protezi) başarıyla uygulandı. Artvin Devlet Hastanesi’nin iki uzman doktoru tarafından gerçekleştirilen başarılı ameliyat sonucunda uygulanan yöntem Artvin Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mahmut Tuzlu ve Op. Dr. Hamdullah Yıldırım tarafından 62 yaşındaki sağ omuz kireçlenmesi teşhisi konulan hastaya omuz ekleminin yeniden oluşturulması (total omuz protezi) başarıyla uygulanırken hasta ameliyat sonrası 4. Gün taburcu edildi. Hastayı bu ameliyat ile sağlığına kavuşturmayı başaran her iki doktor ilimizde bir ilki başarmanın da mutluluğunu yaşadılar. Artvin Devlet Hastanesi Başhekimliği de konu hakkında bir açıklama yaparak olayı doğrularken, açıklamada her iki doktora ve ameliyatta emeği geçen sağlık personeline teşekkür edildi. Hastanın sağlığına kavuşmasından duyulan memnuniyetin dile getirildiği açıklamada ayrıca Omuz Protezinin ne olduğu hakkında da açıklamada bulunuldu.

Omuz Protezi Nedir?

Yıpranmış Omuz Ekleminin Yenilenmesi

Tutuk ve ağrılı bir omuz yüzünden giyinmek ve alışveriş torbalarınızı taşımak gibi en basit işleri bile yapmanız güçleşebilir. Tıpkı sorunlu bir kalça ya da diz eklemi gibi, yıpranmış bir omuz eklemi de değiştirilebilir. Omuz eklem değişimi güvenilir bir işlemdir. Ameliyatla ağrılarınızdan kurtulabilir ve günlük yaşamdaki etkinliklerinizin pek çoğunu yeniden yerine getirebilirsiniz.

Omuz Ağrısı Neden Oluşur?

Zamanla omuz ekleminiz yıpranır veya artrit oluşur. Omuzun aşırı kullanılması da bu sorunu artırabilir. Belki de eklem romatoid artrit gibi kronik bir hastalıktan dolayı hasar görmüş olabilir. Kötü bir düşmeyle omzunuzda yırtılma ya da kırık meydana gelmiş olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, omzunuzda hareket kısıtlığı ve ağrı duyuyorsunuz. Kolunuzu sırtınıza döndüremiyor ya da başınızdan yükseğe kaldırmıyorsunuz. Ağrı geceleri, fazla hareket ettiğinizde, belki de soğuk ve nemli havalarda artıyordur. Eğer sıcak uygulama, ilaç, egzersiz ve dinlenmeyle ağrılarınız geçmiyorsa,omuz protezi ameliyatı tavsiye edilir.

Omuz Protezi Ameliyatı Sizin İçin Faydalı Olacaktır

Omuz protezi ameliyatları ağrıyı gidermesi yanında omzunuzun kuvvetlenmesini ve rahat hareket etmesini sağlar. Ameliyatta sorunlu omzunuzun tümü ya da bir bölümü çıkarılarak yerine protez denilen yapay bir eklem oluşturulur. Protezle, omzunuzun sert, yıpranmış eklem yüzeyi yerine pürüzsüz metal ya da plastik parçalar takılır.

Kaygılarınızı Giderecek Yanıtlar

Ameliyat nedeniyle kaygılanmak doğaldır. Aşağıdaki sorular ve yanıtlar, bu kaygılarınızın giderilmesinde yardımcı olabilir:

Soru: Ağrılarım geçecek mi?

Yanıt: Büyük olasılıkla omzunuz iyileştikten sonra ya hiç ya da çok az ağrınız olacaktır.

Soru: Daha hareketli olabilecek miyim?

Yanıt: Ameliyattan sonra ne kadar güç ve hareket açıklığı kazanacağınız, omzunuzdaki sorunun niteliğine bağlıdır. Eğer kaslar ve diğer yumuşak dokular sağlıklıysa, omuz protezi ameliyatından sonra omzunuzun daha güçlü olması ve daha fazla esneklik kazanmasını bekleyebilirsiniz.

Soru: Ameliyat ne kadar sürer?

Yanıt: Hasarlı bir omuz eklemini çıkarma ve yerine yeni bir eklem oluşturma işlemi genellikle 2-3 saat sürer. Doğru süre, omzunuzdaki soruna bağlıdır.

Soru: Hastanede ne kadar kalmam gerekir?

Yanıt: Hastanede 3-4 gün kalmanız gerekebilir.

Soru: Yeni omuzum kaç yıl iş görecektir?

Yanıt: İyi korursanız ve komplikasyon olmazsa, yeni bir omuz eklemi 15 yıl veya daha da fazla süreyle çalışacaktır.

Ortopedi ve Travmatolojı Kliniği bünyesinde kalça ,diz protezleri,açık veya kapalı yöntemlerle omuz veya diz içi problemlerinin ve her türlü kırığın ameliyatı başarıyla uygulanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

omuzprotezameliyati001 indir indir (1)

0 comments