Artvin’de “Yeni Yıl” coşkusu!

2014 yılının tamamlanıp 2015 yılına girildiği 31 Aralık 2014 gecesi olan yılbaşı gecesi bütün dünyada olduğu gibi Artvin’de de coşku içerisinde kutlandı Kutlamaların sakin olarak gerçekleştirildiği yılbaşı gecesinde vatandaşların büyük bir bölümü evlerinde yeni yıla girmeyi uygun bulurlarken, bir kısmı ise il ve ilçelerdeki eğlence mekânlarında eğlenerek girmeyi tercih ettiler. İl genelinde önemli bir asayiş […]

1 (2)

2014 yılının tamamlanıp 2015 yılına girildiği 31 Aralık 2014 gecesi olan yılbaşı gecesi bütün dünyada olduğu gibi Artvin’de de coşku içerisinde kutlandı Kutlamaların sakin olarak gerçekleştirildiği yılbaşı gecesinde vatandaşların büyük bir bölümü evlerinde yeni yıla girmeyi uygun bulurlarken, bir kısmı ise il ve ilçelerdeki eğlence mekânlarında eğlenerek girmeyi tercih ettiler. İl genelinde önemli bir asayiş sorunun yaşanmadığı kutlamalarda vatandaşlar kendi gönüllerince yeni yıla girdiler. Taşkınlıkların yaşanmadığı yeni yıl kutlamaları çerçevesinde ilimizdeki bürokrasi ise geçmiş yıllarda alışılmışın dışında bu yıl hastane, polis merkezi, sosyal hizmetler yurdu ve askeri kışla gezileri gerçekleştirmedi. Bu yıl bürokrasi de evlerinde yeni yıla girmeyi tercih ederken, Mekke’nin fethinin yıl dönümü münasebetiyle Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi ve düzenlenen programa protokolden katılımlar gerçekleşti.

31 Aralık 2014’ü, 1 Ocak 2015’e bağlayan gece yarısında hep bir ağızdan geriye sayım gerçekleştirildi. 2015’e adım atan vatandaşlar kornalar ve düdüklerle yeni yıla girilişini kutladılar.

Yeni yıl dolayısıyla Artvin Şehir Merkezi’nden Sanayi sitesine kadar bir grup vatandaşta araçları ile tur atarak yeni yılın gelişini kutlarken, yeni yıla evlerine girenlerde yeni yılın gelişini kuru sıkı tabancaları ile havaya ateş ederek kutladılar. İl genelinde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı yeni yılı hastanede geçirenlerde oldu. Yeni yıla buruk giren vatandaşlar, yeni yılı hastanede geçirmiş olsalar da ziyaretçileri sayesinde yeni yıla mutlu girmeye çalıştılar.

CHP’li kadınlardan hastane ziyareti

CHP Artvin kadın kolları Artvin Devlet Hastanesinde hastaların ve personelin yeni yıllarını kutlayarak iyi dileklerin bulundular. Hastalarda ziyaretten dolayı CHP’li kadınlara teşekkür ederek, unutulmamanın güzel bir şey olduğunu söylediler.

Artvin’de bir yılbaşı daha sakin bir şekilde kutlanırken, 2015’in ilk günü ise Artvin sokakları sakindi. Yeni yılın ilk sabahında Artvin’in Cadde ve sokakları, günün de tatil olması nedeniyle bomboş idi. Benzer görüntüler diğer ilçelerde de yaşanırken, 2015’ten zaman akmaya başladı bile.

Türkler yeni yılda Gürcistan’da girmeyi tercih ettiler

Yeni yıla ülke dışında da girmeyi tercih edenler oldu. Komşu ülke Gürcistan Meydanı’nda bir araya gelen Gürcü ve Türk vatandaşları, soğuk ve dondurucu bir havanın altında coşkulu bir şekilde yeni yıla girerek yeni yılın coşkusunu hep birlikte yaşadılar. Türkiye ile Gürcistan arasında ‘iki ülke tek turizm’ sloganı ile kimlikle geçişlerle birlikte, iki ülke vatandaşları 2015’e de birlikte girmeyi tercih ettiler. Başta

Artvin ve çevre illerden sınırı aşarak Gürcistan Belediye Meydanı’nda toplayanlar renkli görüntülerin meydana gelmesini sağladılar. Meydanda düzenlenen konserler ile eğlenen iki ülkenin vatandaşları, iki ülkenin bayrağı altında birbirlerine kenetlenerek yeni yıla girdiler. Yeni yıla komşu ülkede giren vatandaşlar Türkiye saatinden iki saat erken yeni yıla girmiş oldular. Gürcistan’da Türkiye saati ile 22.00’de 2015 yılına ‘merhaba’ diyen Türk vatandaşlar arasından bir kez daha yeni yıl kutlaması yapmak isteyenlerde oldu. Gürcistan’daki kutlamanın ardından Sarp Sınır Kapısı’ndan tekrar Türkiye’ye geçiş yaparak, saat 24.00’ü gösterdiğinde ayrı bir kutlama daha gerçekleştirdiler.

1 (1) 1 (3) 1 (4) 1 (5) 1 (6) 1 (7)

0 comments