Artvin’in Gururu: Hopa’dan Çay!

Çay işletmeciliğinde Türkiye de Rize’den sonra gelen bölge olarak dikkat çeken Artvin artık kendi markası ile temsil ediliyor. Artvin’in özellikle sahil şeridindeki vatandaşların geçim kaynaklarının en başında gelen yaş çay üretimi bölgede sektörsel anlamda ciddi potansiyele oluşturdu. Büyük firmaların gözdesi olan Artvin’de birkaç özel firma ve ÇAYKUR fabrikaları bulunuyor. Bu fabrikaların hiç biri Artvin’i temsil etmemekte. Üretimi […]

Hediyelik_Kutu

Çay işletmeciliğinde Türkiye de Rize’den sonra gelen bölge olarak dikkat çeken Artvin artık kendi markası ile temsil ediliyor. Artvin’in özellikle sahil şeridindeki vatandaşların geçim kaynaklarının en başında gelen yaş çay üretimi bölgede sektörsel anlamda ciddi potansiyele oluşturdu. Büyük firmaların gözdesi olan Artvin’de birkaç özel firma ve ÇAYKUR fabrikaları bulunuyor. Bu fabrikaların hiç biri Artvin’i temsil etmemekte. Üretimi burada yapmalarına karşın patenlerinde Artvin asla geçmemekte. Hopa’da yeni açılan ve ismini Hopa’dan çay olarak patentleştiren yaş çay üretim fabrikası Artvin’in gurur kaynağı oldu. Yaklaşık 5 milyon liraya mal olan fabrika bölge halkına büyük destek sağlıyor. 50 kişiye yakın işçinin çalıştığı fabrika günlük olarak 50 ton yaş çay üretimi yapabilecek kapasiteye sahip. Yaş çay 1. Ve 2. Sürümlerinde bölge halkından ciddi manada çay alan fabrikanın ürettiği kuru çaylar ise pazarlama sektöründe büyük alıcılar bulmakta fabrikanın elinde neredeyse üretimi bitmiş kuru çay kalmadı. Özellikle büyük alışveriş merkezleri ve marketler zincirlerinin taleplerine yetiştirmeye çalışan fabrika yönetimi Artvin halkınında Kendi fabrikasına sahip çıktığını ve Hopa’dan çayı bir çok market çay ocağı kafe vb yerler tüketildiği belirtildi.

Hopa’dan Çay Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Tatar, “Artvin de ciddi manada çay üreticisi var fakat Türkiye geneline bakarsak Artvin çay sektörü olarak Hiç bir şekilde isim olarak anılmamaktadır. Biz bu nedenle ismimizi bölgesel isim olarak patent aldık . Bölge halkı ciddi manada çaylarını satarken sıkıntı çekiyordu bir ihtiyacın olduğunu hissettik ve bu fabrikayı inşa ettik hem çay satıcısı hem de çay üreticisi kendimiz oldu. İlk çıkardığımız çaylar çok kaliteli oldu birçok testten geçirdik bütün denemeler başarılı oldu. Bunu gören çay satışı yapan pazarlama firmalarının talepleri ardı ardına gelmeye başladı. Artvin i temsil ettiğimiz için gurur duyuyoruz. Benim bildiğim kadarıyla Artvinli olup ta Artvin’de çay fabrikası üretimi yapan firma 2 adet vardır. İsmini bölge ismi olarak patent alan tek firmayiz. Bu arada Bize sahip çıkan tüm Artvin halkına da aycıca teşekkür ederim” dedi.

Hopa’dan Çay Fabrikası farklı paket çeşitleriyle de dikkat çekiyor. Fabrika ilk iki yaş çay sürümünde 2 bin ton un üzerinde yaş çay alımı gerçekleştirdi.

hopadan-çay-14-300x171 hopadan-çay-14-300x169 hopadan-çay-13-300x169 hopadan-çay-10-300x169 hopadan-çay-9-300x169 hopadan-çay-5-300x169

0 comments