Artvinli kadınlara çağrı!

Artvin Kadın Dayanışması Platformu, “Kadına Yönelik Şiddetin Hukuki ve Psikolojik Boyutu” konulu panel ve ardından gerçekleşecek olan yürüyüş için Artvin halkına çağrı yaptı. Aralarında, Artvin Barosu Kadın Komisyonu, Cumhuriyet Halk Partisi, Milletçi Hareket Partisi, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Türk İş, Birleşik Haziran Hareketi, Esnaf Sanatkârlar, Halk Evleri, Yeşil Artvin Derneğinin yer aldığı Artvin Kadın […]

1 (13)

Artvin Kadın Dayanışması Platformu, “Kadına Yönelik Şiddetin Hukuki ve Psikolojik Boyutu” konulu panel ve ardından gerçekleşecek olan yürüyüş için Artvin halkına çağrı yaptı. Aralarında, Artvin Barosu Kadın Komisyonu, Cumhuriyet Halk Partisi, Milletçi Hareket Partisi, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Türk İş, Birleşik Haziran Hareketi, Esnaf Sanatkârlar, Halk Evleri, Yeşil Artvin Derneğinin yer aldığı Artvin Kadın Dayanışma Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmayı planlıyor. 8 Mart Pazar günü Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde gerçekleşecek olan “Kadına Yönelik Şiddetin Hukuki ve Psikolojik Boyutu” konulu panel ve ardından gerçekleşecek olan yürüyüş için Artvin Kadın Dayanışması Platformu önlüklerini takarak sokağa çıktılar.

Kadına yönelik şiddetin sürdüğünü dile getiren kadınlar, “isyanımız büyüyor susmuyoruz örgütleniyoruz” diyerek Artvin esnafını tek tek dolaşıp bildiri dağıttılar.

Artvin Kadın Dayanışması Platformu tarafından yapılan açıklamada; “tüm Türkiye’de, özelde Artvin’de kadınlar olarak diyoruz ki; evdeki emeğimiz görünmediği küçümsendiği, hatta yok sayıldığı için, işyerindeki emeğimiz erkeklerinki kadar değer görmediği için, evde, işyerinde, sokakta etrafımızı kuşatan erkek egemenliğine başkaldırmak için, en yakınlarımızdan gördüğümüz şiddet yüzünden başvurduğumuz karakollar, sağlık kuruluşları bizi korumadığı; siyasi iktidar bizi aile dışında görmek istemediği için, her gün 5 kadın öldürüldüğü için, tecavüzcüler ve katiller devletin mahkemelerinde haksız tahrik indirimleri aldığı, korunduğu için, savaşı acıyı ölümü üretenlerin kadınlar olmadığını, tüm bunların yükünü en çok kadınların taşıdığını hatırlatmak için, savaşa karşı duranın yine kadınlar olacağını göstermek için, eğitimdeki cinsiyet ayrımcılığına karşı koyabilmek için, 8 Mart’ta bunları haykırmak daha da önem taşıyor” dediler.

Daha sonra Vatandaşları panele davet ederek bazı iş yerlerine ise afiş astılar. Kadınların örgütlenmesi çok sayıda esnaf ve vatandaştan olumlu tepki aldı.

1 (1) 1 (2) 1 (3) 1 (4) 1 (5) 1 (6) 1 (7) 1 (8) 1 (9) 1 (10) 1 (13) 1 (14) 1 (15) 1 (16)

0 comments