Atso e-imza semineri düzenledi

Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen seminere, Oda yöneticiler, üyeleri ve firma yetkilileri ile Muhasebeciler Odası Başkanı Dursun Güven ve Esnaf Odaları Başkanı Demirhan Elçin’de katıldılar. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel’in açılış konuşması ile başlayan seminerde, e-imza (elektronik imza) uygulamaları ile sağladığı kolaylıklar ve yasal getirileri anlatıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Özel, […]

???????????????????????????????

Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen seminere, Oda yöneticiler, üyeleri ve firma yetkilileri ile Muhasebeciler Odası Başkanı Dursun Güven ve Esnaf Odaları Başkanı Demirhan Elçin’de katıldılar. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel’in açılış konuşması ile başlayan seminerde, e-imza (elektronik imza) uygulamaları ile sağladığı kolaylıklar ve yasal getirileri anlatıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Özel, süreç içerisinde birçok işlemin e-imza ile gerçekleştirileceğini bu bakımdan şimdiden ticaretle uğraşan vatandaşların yetkili yerlerden elektronik imza’larını almalarını önerdiklerini söyledi. Başkan Özel açıklamasında; “Artvin Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin, MERSİS (Merkezi Sicil Sistemi) ve E-Devlet uygulamalarında kullanılan Elektronik imza ihtiyaçları için, TNB E-imza A.Ş ile anlaşma yapmıştır. Biz üyelerimizin güvenli yollardan e-imza’larını almalarını istiyoruz. Bu nedenle,  Türkiye Noterler Birliği Vakfı tarafından kurulan ve Elektronik imza hizmeti veren bir kuruluş olan TNB E-imza A.Ş.  ile işbirliği yaptık” dedi.

Seminerde katılımcıları, TNB E-imza A.Ş’de Proje Yöneticisi Berkan ÇAĞLAR bilgilendirdi. Çağlar, katılımcılara yönelik konuşmasında şunları kaydetti;” Kuruluşumuz aynı zamanda E-imza ya bağlı olarak katma değerli servislerde sunmaktadır. Türkiye Noterler Birliği Vakfı şirketin tek hissedarıdır. Yapmış olduğumuz anlaşma gereği, Artvin TSO üyeleri E-imza kullanarak, MERSİS Projesi ile yeni şirket kurulumu, bilgi güncelleme, şirket birleştirme, unvan değişikliği, iflas başvuruları, genel kurul bildirimlerinin yapılması, onaylanması, arşivlenmesi, çeşitli lisans başvuruları, mali destek ve teşvik başvuruları, çalışan SGK kayıtları, vergi beyan ve ödemeleri gibi birçok işlemi online ortamda yapabilecekler.
Ayrıca, şirketlerin yaşam süreçleri içinde faaliyetlerini sürdürebilmeleri amacıyla çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından aldıkları veya almaları muhtemel tescil, izin, patent ve belge işlemleri de kapsama dâhil edilecektir. Bu işlemlerin, “mersis.gumrukticaret.gov.tr” üzerinden elektronik ortamda yapılabilmesi için işlem yapacak kişi veya kişilerin, elektronik imzaya sahip olmaları gerekmektedir.

Elektronik imza, elektronik ortamdaki belge ve işlemlerin hukuki açıdan geçerlilik ihtiyaçlarına cevap veren bir teknolojidir. Elektronik imza sağlamış olduğu kimlik doğrulama, veri bütünlüğü ve inkâr edilemezlik gibi özellikler ile sanal ortamda güvenilirliği artırmaktadır. Bu kullanımla vatandaşlar, zaman, para ve iş gücünden tasarruf gibi kazançlar sağladıkları gibi hukuki geçerlilik, arşivleme kolaylığı, güvenlik ve güvenilirlik sorunlarına da kolay ve hızlı çözüm olanağına sahip olmaktadırlar Bu anlamda Artvin Ticaret ve Sanayi Odası sizlerin ilinizde ulaşabileceği en güvenli temas noktasıdır. —Hayati akbaş

??????????????????????????????? ???????????????????????????????

0 comments