Borçka çalışıyor!

Borçka Özel İdare Müdürü Mehmet Yerebakan yaptığı açıklamada, 2014 yılı Özel İdare Yatırım Programı kapsamında “31 kilometre stabilize yol, 12 kilometre tesviye yol, 9, 2 kilometre yol onarım çalışması yaptık. İhtiyacı bulunan köy yollarımıza yaklaşık 11 kilometre sıcak asfalt sergisi yapıldı. Ayrıca ekiplerimizce toplam 554 adet heyelan ve yol temizleme çalışması gerçekleştirdi. Aşırı yağmur ve […]

1 (2)

Borçka Özel İdare Müdürü Mehmet Yerebakan yaptığı açıklamada, 2014 yılı Özel İdare Yatırım Programı kapsamında “31 kilometre stabilize yol, 12 kilometre tesviye yol, 9, 2 kilometre yol onarım çalışması yaptık. İhtiyacı bulunan köy yollarımıza yaklaşık 11 kilometre sıcak asfalt sergisi yapıldı. Ayrıca ekiplerimizce toplam 554 adet heyelan ve yol temizleme çalışması gerçekleştirdi. Aşırı yağmur ve kar sularından doğabilecek sel baskınlarını yollara zarar vermesini önlemek amacıyla 84 adet menfez yapıldı..” dedi. İlçede bulunan 37 köyün tamamına toplam 40 personelle hizmet verdiklerini belirten Yerebakan, “Sorumluluk alanımızda 1350 kilometrelik bir yol ağı bulunuyor. Kurumuzda 16’sı kadrolu, 2’si memur, 9 hizmet alımı, 13 İŞ-KUR’dan olmak üzere toplam 40 personelimizle 37 köye hizmet vermeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Makine parkı hakkında bilgi veren Yerebakan, 3 greyder, 2 kepçe, 2 lastikli kanal kazıyıcı, 1 Ekskavatör, 5 kamyon 1 arazili araç ile 2 binek aracına sahip olduklarını belirtti.

-Camili bölgesindeki 6 köyün yolunu açık tutuyoruz

Özellikle yılın yaklaşık 6 ayı kardan dolayı ulaşıma kapanan Camili Havzasında bulunan  6 köyün birbirleriyle olan bağlantısını sağlamak için bölgede karla mücadele ekibi bulundurduklarını ifade eden Yerebakan,” Bu bölgemiz her yıl aşırı kar yağışı alıyor. Zaman zaman kar kalınlığı 3 metreyi aştığı oluyor. Karayolları ağında bulunan Borçka-Camili yolu kış mevsiminde hemen hemen her yıl birkaç kez ulaşıma kapanıyor. Karayolları ekipleri hava şartlarının uygunluğuna göre yolu ulaşıma açık tutmak için özverili çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Özel İdare olarak bizlerde zaman zaman bu çalışmalarda kendilerine iş makinesi ve karla mücadele ekiplerimizle destek sağlıyoruz. Özellikle havzadaki Camili, Düzenli, Uğur, Efeler, Maral ve Kayalar köylerinin yolu açık tutmak için bölgede karla mücadele ekibi bulunduruyoruz. Bölgede okula giden çocukların mağdur olmaması, acil hasta ve doğum vakalarını göz önünde bulundurarak günün 24 saati vatandaşımızın hizmetindeyiz. “ dedi.

-Şantiye bakım evi şefliği kuruluyor

Devlet –vatandaş işbirliğiyle Borçka ilçesi çıkışında Hopa yolu güzergahı üzerinde makine parkında bulunan araç ve gereçlerinin tamir edilmesi amacıyla bakım evi oluşturulduğunu ifade eden Yerebakan, şunları söyledi :” İlçemize bağlı köylerimiz coğrafi şartlar gereğince birbirlerinden oldukça uzak. Bu köylerde alt yapı ve karla mücadele çalışmalarını yaparken en yakın 5 kilometre en uzak köyümüz 75 kilometredir. İş makinesi arızalandığında Artvin il merkezine götürüp tamiratını yaptırmak zorunda kalıyorduk. Hem iş kaybı hem de ekonomik anlamada maddi külfet getirmesini önlemek amacıyla ilçemizde kendi imkanlarımızla şantiye bakım evi kurduk. Bundan böyle araçlarımızın bakım ve onarım işlerini kendimiz yaparak hem iş zaman kaybını hem de yakıt tasarrufunda bulunmuş olacağız” diye konuştu.

-İş makinesini taşıyacak nakil aracına acil ihtiyaç var

İş makinelerinin bir bölgeden başka bir bölgeye nakledilirken yolda aşınmaması için söz konusu makinelerin nakledilmesinde kullanılacak bir taşıyıcı aracının alınması için İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince çalışma başlatıldığı öğrenildi.

1 (1)

 

 

0 comments