Borçka halkına büyük müjde!

Borçka ilçesi hudutları içerisinde inşaatı gerçekleştirilen Borçka ve Muratlı barajlarında istimlak edilen arazilerde vatandaşlara yapılan fazla ödeme nedeniyle vatandaşlardan geriye ödemeleri talep edilen ücretlerin faizleri hükümet tarafından affedildi. Vatandaşlar sadece ana parayı geriye ödemek durumunda kalacaklar; ancak vatandaşlar yaklaşık 8 yıllık bir faiz ödemek durumunda kalmayacaklar. Artvin’de, Çoruh Nehri üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1998-2005 yılları […]

borckali-hemserilerimize-bir-mujdemiz-var-730x540

Borçka ilçesi hudutları içerisinde inşaatı gerçekleştirilen Borçka ve Muratlı barajlarında istimlak edilen arazilerde vatandaşlara yapılan fazla ödeme nedeniyle vatandaşlardan geriye ödemeleri talep edilen ücretlerin faizleri hükümet tarafından affedildi. Vatandaşlar sadece ana parayı geriye ödemek durumunda kalacaklar; ancak vatandaşlar yaklaşık 8 yıllık bir faiz ödemek durumunda kalmayacaklar.

Artvin’de, Çoruh Nehri üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1998-2005 yılları arasında inşa edilmiş olan Muratlı ve Borçka Barajları nedeniyle istimlak yapılan arazi sahiplerine DSİ tarafından ödenen fazla paralar vatandaşlardan geriye isteniyordu. 2005 yılından bu yana adeta bir çıban vaziyetinde olan istimlak bedellerinin geriye istenmesi meselesi uygulanan yasal faizlerle birlikte içinden çıkılamaz bir hal almıştı. İşte şimdi bu soruna bir çözüm bulundu. Borçka ve Muratlı Baraj inşaatları nedeniyle istimlak yapılan arazilerin hak sahiplerine yapılan fazla ödemelerin geriye talebi konusunda vatandaşlar ile DSİ mahkemelik olmuşlardı. Mahkeme tarafından fazla ödenen paraların DSİ’ye geriye ödenmesi konusunda vatandaşlara uygulanan faiz talepleri ile birlikte vatandaşlar dar boğaza düşmüşlerdi. Siyasilerden konunun çözüme uğratılması için talepte bulunan vatandaşlar, dertlerini dile getirmek içinde ilimize gelen bakanlara da dertlerini anlatmışlardı. İşte yaşanan bütün bu sorunlara AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın gayretleri ile çözüm bulundu. TBMM’de çıkartılan torba yasa ile birlikte Borçka ve Muratlı Baraj inşaatlarında istimlaklarında hak sahiplerine ödenen fazla bedellerin geriye alınmasında faizler tamamıyla affedildi. Vatandaşlar sadece ana parayı ödeyecekler. Konuya ilişkin olarak AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, bir açıklamada bulunarak “Borçka halkının gözü aydın” dedi.

Borçka halkının gözü aydın

AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, konuya ilişkin internet sitesinden bir açıklamada bulunarak, istimlak bedellerinin geriye talep edilmesinde uygulanan faizlerin tamamıyla affedildiğini açıkladı. Vekil Kışla, açıklamasında; “Baraj istimlakleri nedeniyle geri ödemelerdeki faizler affedildi. Baraj yapımı nedeniyle istimlak edilen tarım arazileriyle ilgili olarak hak sahiplerine yapılan ödemelerin yüksek olduğuna ilişkin mahkeme kararı gereği fazladan ödenen ana para faizi ile birlikte geri istenerek Borçkalı hemşehrilerimiz mağdur duruma düşürülmüştü. Bu mağduriyetlerinin giderilmesi için hazırladığımız düzenleme mecliste kabul görerek faizlerin affedilmesi sağlanmıştır. Konuya ilişkin olarak Başta Başbakanımız Ahmet Davutoğlu olmak üzere ilgili bakanlarımız ve ilgili kurum genel müdürlerinin de gayretleri ile halkımızın mağduriyeti çözülmüştür. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Borçkalı hemşerilerimizin gözleri aydın olsun, diyorum” ifadesini kullandı.

borcka_baraji borckali-hemserilerimize-bir-mujdemiz-var-730x540 kısla IMG_6608 borckali-hemserilerimize-bir-mujdemiz-var-730x540 borckali-hemserilerimize-bir-mujdemiz-var borcka

0 comments