Bu sebze “başka” sebze…

Artvin İnönü Caddesi Askerlik Şubesi karşısında uzun yıllardır faaliyetlerini sürdüren Yem Manav Marketin reyonlarına koyduğu ilginç sebze görenlerin ilgisini çekiyor. Lahanagiller ailesinden olan ve şeklinden dolayı piramit isminin konulduğu sebze, ülkemizde son 3 yıldır satılmaya başladı. İlimizde de sebze reyonlarında boy göstermeye başlayan piramit karnabahar görenlerin ilgisini çekiyor. Kilosunun da 4 TL olarak belirtildiği sebzeye […]

1 (3)

Artvin İnönü Caddesi Askerlik Şubesi karşısında uzun yıllardır faaliyetlerini sürdüren Yem Manav Marketin reyonlarına koyduğu ilginç sebze görenlerin ilgisini çekiyor. Lahanagiller ailesinden olan ve şeklinden dolayı piramit isminin konulduğu sebze, ülkemizde son 3 yıldır satılmaya başladı. İlimizde de sebze reyonlarında boy göstermeye başlayan piramit karnabahar görenlerin ilgisini çekiyor. Kilosunun da 4 TL olarak belirtildiği sebzeye ilgi büyük. Yem Manav işletmecisi Yüksel Özer, piramit sebzesini Rize ilinde ki sebze halında gördüğünü ve Artvinlinin ilgisini çeker düşüncesiyle reyonlarına kattığını ifade etti. Brokoli gibi yeşil ama karnabaharı da andıran bir görünüme sahip olan sebzeye, piramit karnabahar ismi veriliyor.   Artvin Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Necmi Asuman, ev alışverişi sırasında rastladığı bu ilginç sebzenin kendisinin oldukça dikkatini çektiğini ifade etti. Görünümünün ilginç ve alışık olduğu sebzelere benzemediğini ifade eden Asuman, tadını merek ettiği için satın aldığını ifade etti.

Piramit Karnabahar
Türkçe’de bu adla tanınan bu ilginç şekilli sebze lahanagiller ailesinden ve aslında karnabaharın bir türü. İngilizce’de “Romanesco broccoli” veya “Roman cauliflower” adıyla biliniyor ya farklı adlarıyla da tanınabiliyor. Ülkemize 3 yıldır girmesine rağmen tarihi oldukça eskilere dayanıyor. 16. yüzyılda İtalya’da “broccolo romanesco” adıyla kayda geçirilmiş. Ailesindeki akrabaları gibi o da iyi bir vitamin, mineral ve lif kaynağı ancak bence en özel yanı şekli ve görüntüsü. Brokoligiller familyasına ait olan ama bu dünyanın dışından bir bitkiymiş gibi görünen piramit karnabahar, doğanın mucizelerinden. İlk kez 16’ncı yüzyılda İtalya’da ortaya çıkan sebze, brokoli ve karnabahar melezi. Türkiye’de piramit karnabahar, brokoli minare ya da Romanesco adlarıyla bazı pazar ve manavlarda bulunabilir. Ekim-Kasım arasında taze olarak tüketilebilen sebze İtalya’da yaygın olarak makarnaların yanında yeniyor. C ve K vitaminleri, lifler ve karotenler bakımından zengin (100 gramı günlük C vitamini ihtiyacını karşılıyor) bu brokoli türü, en fazla izotiyosiyanatlar (kanser hücrelerinin üremesini engellediği yönünde ciddi çalışmalar bulunan bir kimyasal) içeren bitkilerin başında geliyor. Bu zengin içeriği sayesinde piramit karnabahar bilimsel çalışmaların odağında. Araştırmalar özellikle meme kanserine karşı etkili olduğunu gösteriyor. Bunun dışında görmeyi geliştiriyor, viral enfeksiyonlarla savaşıyor ve serbest radikallere karşı koruyor. Soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, kan hücrelerini artırıyor, kemikleri güçlendiriyor. Uzmanlar bu faydalarının yanında depresyonu azalttığı görüşünde hemfikir. Piramit karnabaharı bilimsel çalışmalara konu eden sadece sağlığa faydalı oluşu değil, aynı zamanda fiziksel yapısı. Fibonacci sayı formülüne uyan sarmal yapısı karnabaharın tadına gizem katıyor.

1 (2)

 

0 comments