“Görme Engelliler Haftası” kutlanıyor

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü resmi internet sitesinde7-14 Ocak Beyaz Baston “Görme Engelliler Haftası” nedeniyle bilgilendirmede bulundu. Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “1921 yılında trafik kazası sonucu kör olan Londralı bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin kör olduğunu anlaması ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931′de […]

1

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü resmi internet sitesinde7-14 Ocak Beyaz Baston “Görme Engelliler Haftası” nedeniyle bilgilendirmede bulundu. Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “1921 yılında trafik kazası sonucu kör olan Londralı bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin kör olduğunu anlaması ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931′de Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu amaçla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Haftası olarak anılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 45 milyon görme engelli bulunmaktadır. Türkiye’de ise görme engelli sayısı 77.000 dir. Tüm engelli sayısının  %8,3’ü görme engellidir.

Özürlü olmak hiç kimsenin kendi tercihiyle seçtiği bir durum değildir. Bugün böyle bir sağlık problemi olmayan kişinin, yarın çeşitli nedenlerle özürlü olmama garantisi yoktur. Bu nedenle görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, problemlerini çözmek, onlara sahip çıkarak sorunlarına ortak olmak insani bir görevdir. Unutmayalım ki mutlu bir toplum mutlu bireylerle oluşur. Görme özürlü vatandaşlarımızın yaşamlarında kalıcı çözümler üretmek, yaşama sevinçlerini canlı tutarak onların hayata tutunmalarını kolaylaştırmak, insana ve topluma gösterdiğimiz saygının en önemli göstergelerinden biridir. Kuşkusuz bu vatandaşlarımızın çektikleri sıkıntıları duygusal olarak paylaşmak onları anlamak bakımından gerekli, ama sorunlarını çözmek için yeterli değildir. Hızlı bir gelişme ve kalkınma süreci içinde bulunan toplumumuzda koruyucu sağlık hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanılması özürlü duruma gelme nedenlerinin önemli bir bölümünü önleyecektir. Engelli vatandaşlar için yapılacak çalışmanın, topluma ve insana verilen değerin göstergesi olduğunu unutmamalıyız.” İfadelerine yer verildi.

 

0 comments