İftarlarını “Maden Direnişi”nde Açtılar!

Çevreciler Bir kez daha Orman Bölge Müdürlüğünün maden şirketine yer tahsisi yapmasına izin vermedi. Gün boyu yolu trafiğe kapayan çevreciler iftarlarını Cerattepe’de açtı. Çevrecilerin iftar açtıkları sırada, Jandarma ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile şirket yetkilileri bölgeden ayrıldı. Sabahın erken saatlerinde aldıkları duyumla yeniden Cerattepe bölgesine çıkan Artvinli çevreciler Orman Bölge Müdürlüğü’nün, Maden şirketine alanı […]

Screen shot 2015-07-10 at 12.46.44 PM

Çevreciler Bir kez daha Orman Bölge Müdürlüğünün maden şirketine yer tahsisi yapmasına izin vermedi. Gün boyu yolu trafiğe kapayan çevreciler iftarlarını Cerattepe’de açtı. Çevrecilerin iftar açtıkları sırada, Jandarma ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile şirket yetkilileri bölgeden ayrıldı.

Sabahın erken saatlerinde aldıkları duyumla yeniden Cerattepe bölgesine çıkan Artvinli çevreciler Orman Bölge Müdürlüğü’nün, Maden şirketine alanı tahsisi etmesine izin vermedi. Günü Cerattepe’de geçiren çevreciler jandarma Komutanlığı, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ve şirket yetkililerinin geri çekilememesi üzerine iftarlarını bin 800 metrede ki Cerattepe bölgesinde açtılar.   Yaklaşık bin kişinin katıldığı toplu iftar yemeğinde Artvinli iş adamları Cerattepe bulunan vatandaşlara yemek hazırlattı. Kimi vatandaşlar ise pidelerini ve yiyeceklerini alarak direnişe katıldı. Havanın soğumasıyla birlikte ateş yakan çevreciler iftar saatini tulum eşliğinde horan teperek beklediler.  Bu arada nöbet tutan çevreciler kitap okuyarak, tavla ve iskambil oynayarak zaman geçirdiler.

İftarlarını açan çevreciler, jandarma ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile şirket yetkililerinin bölgeyi terk etmesiyle büyük sevinç yaşadı. Ekiplerin bölgeden ayrılmaya başladığını Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan duyurdu. Şuan bölgeden neden ayrıldıklarını bilmediklerini ifade eden Karahan, bölgede 24 saat nöbetin devam edeceğini ifade ederek, ekiplerin her an yeniden çıkacakmış gibi hazırlıklı olmalarını istedi.

Adem Güngör 

Screen shot 2015-07-10 at 12.46.44 PM Screen shot 2015-07-10 at 12.45.34 PM Screen shot 2015-07-10 at 12.45.21 PM Screen shot 2015-07-10 at 12.45.06 PM

0 comments