Murgul’da zafer böyle kutlanır!

Dünyanın en büyük bakır fabrikasından birinin bulunduğu, madenle iç içe yaşayan Murgul halkının, siyanür kelimesinin ilçede elini kolunu sallayarak gezmeye başlamasının ardından gösterdiği reaksiyon, sadece Artvin’de değil, Türkiye’de dünyada yankı buldu. Anında örgütlenen gençler, kurdukları platform ile çok hızlı bir mücadele sürecini başlattı. Siyasi ve diğer farklılıkları silen sadece herkesin adının Murgul olduğu gerçeğinden hareket […]

10155804_301926953333466_822352481240820362_n

Dünyanın en büyük bakır fabrikasından birinin bulunduğu, madenle iç içe yaşayan Murgul halkının, siyanür kelimesinin ilçede elini kolunu sallayarak gezmeye başlamasının ardından gösterdiği reaksiyon, sadece Artvin’de değil, Türkiye’de dünyada yankı buldu. Anında örgütlenen gençler, kurdukları platform ile çok hızlı bir mücadele sürecini başlattı. Siyasi ve diğer farklılıkları silen sadece herkesin adının Murgul olduğu gerçeğinden hareket eden platform kısa sürede tüm Murgullular’ın güvenini ve desteğini kazanarak kar tanelerini çığ haline getirdi.. Murgul Belediye Başkanı, Murgul köyleri muhtarları, Murgul Kooperatif ve STK’ları siyanüre karşı terk vücut olarak Eti Bakır ve Cengiz İnşaat’a karşı birlikte hareket etme, mücadele etme kararı aldı. Mücadelelerini kanuni ve hukuki zeminde etme kararı alan Murgullular, önce bir komisyon kurulup şirket sahibi, Mehmet Cengiz’le görüşme talebinde bulunmuş, ancak Cengiz, sadece Başkan Hasan Çavuş ile görüşebileceğini söyleyince, bir anda tüm Murgulluları fabrikanın kapsında buldu. Bunun üzerine 900 işçi ile birlikte Murgul halkı son yıllarda görülmemiş bir mücadele ve protesto eylemi gerçekleştirdi.

Yaşanan gelişmelerin ardından şirket geri adım atarak Murgul Damar’da siyanürle Altın ve Gümüş üretiminin yapılmayacağını duyurmuştu. Çalışanlarının da 8 Ekim’de işbaşı yapabileceğini bildirince eylemlerde sona erdi

KONSER GELİŞMELERİN ARDINDAN ZAFER KONSERİNE DÖNDÜ

Daha önce planlanmış olan “Siyanüre karşı konser” etkinliği ise bu gelişmelerin ardından “Zafer Konseri” olarak gerçekleştirildi. Konserin konuk sanatçısı ise Türkiye’nin önemli müzik gruplarından olan Moğolların kurucusu ve solisti Cahit Berkay ve Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’ydı. Bayram olmasına rağmen konsere yine de ilgi büyüktü.

Konser öncesi kısa bir konuşma yapan Platform sözcüsü Görkem Durmuş, siyanürle mücadele platformu olarak kısa sürede gösterilen başarıda emeği bulunan herkese ve konsere katılan sanatçılara teşekkür etti. Durmuş yaptığı kısa konuşmasında;” Uzaktan yakından konserimize gelen değerli konuklarımıza hoş geldiniz diyor aynı zamanda bayramlarını da kutluyorum” dedi.

Önce hayat temalı Murgul Siyanüre Hayır Platformu olarak; “Çok değil, bir hafta öncesine kadar memleketimiz, diğer adı “ölüm çukurları” olan siyanür havuzlarıyla karşı karşıyaydı. Kısa sürede yakın tarihte örneği pek görülmemiş bir şekilde, halkı, işçisi, esnafı, öğrencisi, köylüsü, yaşlısı, genci, kadını, erkeği ile bebelerini bile alarak büyük bir direniş gösteren Murgul halkına en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu birliğin, dirliğin ve beraberliğin zaferidir. Maden şirketi bu birlik ve beraberlik karşısında yazılı bir teminat verdi. Biz bu yazıyı alarak ölüm zehri olan siyanürü ilçemize sokmadık.

Bu siyanür öyle bir zehir ki; 54 bin metrekare etki alanlı sudan daha hafif, 26 derecede kaynayan son derece toksit yani zehirli bir kimyasaldır. Bunun anlamı, bu siyanür havuzlarını bu zehri Artvin’in neresine kurarsanız kurun, Artvin’de doğrudan veya dolaylı yollarla etkilenmeyecek tek bir yer bile yoktur.

Artvin benim güzel ve yorgun memleketim… Artvin yıllardır çok ağır bedeller ödemiştir. Çoruh yılardır durgun akar. Yerimizden, yurdumuzdan olduk. Derelerimizin başı HES’lerle dertte. Yetmezmiş gibi en ağır, en ölümcülü olan bir de şu “Siyanür Zehri” Elimizdeki en kıymetli, en güzel değerimiz cennet parçası doğamızı elimizden almaya çalışıyorlar.

Gün fakında olma günüdür, Gün, birlik olma günüdür. Gün memleketimize, geleceğimize sahip çıkma günüdür. Gün;   Hemşehrimiz, Şair-Yazar Ruçhan Odabaş’ın dediği gibi “Biz Artviniz dostlar, Bizsiz olmaz” demenin günüdür Siyanürle mücadelede bizlere destek veren, çıkış noktası sadece Murgul ve Artvin’in geleceği olan herkese Murgul Siyanüre Hayır Platformu olarak en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyerek konuştu.

Konsere, Moğollar Cahit Berkay Emrah Karaca, Bayar Şahin, Aydoğan Topaloğlu Selçuk Balcı, Cemal Çayırcı, İbrahim Özbayrak, M. Gökay Ferah sahne aldı.

SANATÇI BAYAR ŞAHİN: BURADA ÇALIŞAN VE YAŞAYAN AKRABALARIMI HEPSİNİ KANSERDEN KAYBETTİM

Sanatçı Bayar Şahin, çocukluğunda sürekli Murgul’a geldiğini, amcası ve akrabalarının burada çalıştığını ve hepsinin de kansere yakalanarak öldüğünü söyledi. Kadınların ince çorap giyemediklerini anımsatan Şahin; “Asit dumanı bu çorapları parçalıyordu. Murgul maden konusunda çok büyük bedeller ödedi. Halen de ödemeye devam ediyor. Ancak Siyanür son darbe olur. Onun için biz buradayız ve bu mücadelenizi destekliyoruz”, dedi. Biz Artvinliyiz Türküsü içerisinde bulunan bir kıtayı değiştirerek söyleyen Bayar Şahin.” Murgul’un madenini” yerine “Murgul’un direncini” şeklinde değiştirerek söyledi.

Ölüler altın takamaz. O zaman bir şey yapmalı

Sahne alan Moğollar Grubunun kurucusu ve solisti Cahit Berkay, Bergama’daki siyanürle mücadeleyi anımsatarak yazdıkları “Ölüler Altın Takamaz” şarkısını Murgullularla birlikte söyledi. Sanatçı Cahit Berkay; Doğadan, insandan, yaşamdan daha değerli bir şeyin olmadığını bir metal uğruna bu değerlerin yok edilemeyeceğine vurgu yaparak bütün bunlara karşı “Bir şey Yapmalı” şarkısını yine Murgul halkıyla birlikte söyledi.

Siyanüre karşı yapılan mücadele sonucu alınan başarı sonrasında yapılan zafer konserine Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Artvin Eski Milletvekilleri Metin Arifağaoğlu, Yüksel Çorbacıoğlu, Murgul eski belediye Başkanları Nurettin Durmuş, Mehmet Yıldırım, CHP Murgul İlçe Başkanı Mehmet Kabaloğlu, MHP İlçe Başkanı Hakan İnan ve Murgul halkı katıldı.

Murgul’da çifte bayram yaşıyoruz. Gençlerimizi kutluyoruz

Konser sonrası duygu ve düşüncelerini dile getiren Murgullular;” Kurban Bayramı içerisindeyiz. Bundan bir hafta önce çok zor günler yaşadık. Üzüldük. Kızdık, öfkelendik. Ama kısa sürede neşemiz yerine geldi. Bugün çok güzel bir konser dinledik. Sanatçılarımızın her söylediği türkü, şarkı duygularımızın parçası, tercümesi oldu. Biz aslında bugün çifte bayram yaşıyoruz. Siyanüre karşı biz kazandık, Murgul kazandı.

Bundan sonra Siyanür lafı Murgul’a girmeyecek. Özellikle bilinçli, eğitimli gençlerimizin kurduğu platforma teşekkür ediyoruz. Okumanın faydası işte budur. Biz ne bilirdik siyanür nedir? Nasıl mücadele edilir? Birlik beraberlik nasıl sağlanır. Hele hele internetten öyle bir çalıştılar ki, biz bile buradan takip etmeye başladık.   Cahili kandırmak çok kolaydır. Çünkü cahil ile kör aynıdır. Kendisine yapılacak kötülükleri göremez. Kendisine gülen, sırtını sıvazlayan, harçlık vereni dostu sanır. Ama bu gençleri, kimse kandıramadı.

Biz şunu söylüyoruz; Maden çıksın, burada insanlarımız çalışıyor, memlekete üretim yapılıyor. Ama siyanür istemiyoruz. Siyanür kelimesini duyduktan sonra görmek istedik. Nasıl bir şey diye. Meğerse her yerde bulunamazmış. Şimdi gazyağını arasan, benzin, mazot, tuzruhu her yerde bulursun. Ama siyanür o kadar tehlikeli ki her yerde bulunmadığı gibi, herkesin eline de vermiyorlar. O zaman Murgul’a siyanür giremez.” şeklinde konuştular.

Serin bir havada gerçekleşen konserin sonunda Murgul’da Siyanüre Hayır” Platformu sanatçılara ve konserin gerçekleşmesinde katkı sunanlara teşekkür ettiler.

 

0 comments