Nur Neşe Karahan: Bize temiz hava gerekiyor!

Karahan, “Temiz, Sağlıklı Ve Yaşanabilir Bir Çevre İçin Her Zaman Mücadele Ediyoruz” Yeşil Artvin Derneği, Artvin’de kış aylarında yaşanan hava kirliliği ile ilgili açıklamada bulundu. Artvin’de kış aylarında yaşanan hava kirliği Artvin halkını rahatsız ediyor. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan Dernek olarak temiz, sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre için her zaman mücadele ettiklerini […]

1 (2)

Karahan, “Temiz, Sağlıklı Ve Yaşanabilir Bir Çevre İçin Her Zaman Mücadele Ediyoruz” Yeşil Artvin Derneği, Artvin’de kış aylarında yaşanan hava kirliliği ile ilgili açıklamada bulundu. Artvin’de kış aylarında yaşanan hava kirliği Artvin halkını rahatsız ediyor. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan Dernek olarak temiz, sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre için her zaman mücadele ettiklerini belirterek; “çok değil, bu yıl yani 2013’ün 2 ayında, Şubat’ta Artvin STK’larla birlikte bir basın açıklaması yapmıştık. Bu aslında bir dilekçeydi. Artvin valiliği, Artvin Belediyesi ve Çevre İl Müdürlüğüne yazmıştık. Bakıyoruz, bugün yine hava kirliliği var. Aynen bu dilekçemizi bir kere daha sizin aracılığınızla hem kamuoyuna, hem de ilgili kuruluşlara hatırlatıyor, bir an önce önlem alınmasını istiyoruz.” dedi. Karahan; “Bizler aşağıda isimleri ve unvanları bulunan özel ve tüzel kişiler olarak ilimizde kış döneminde yaşanan hava kirliliği sorununu ilgili kurumlara duyurmak ve çözüm bulunmasını istemek üzere başvurmuş bulunuyoruz. İlimizde kış aylarında ısınma sorununun ağırlıklı olarak kömüre dayalı olduğu bilinmektedir. Bazı ısınma sistemleri ise akaryakıta dayanmaktadır. Genel olarak kış aylarında kömüre dayalı ısınma nedeniyle hava kirliliği zaten olmakta ve normal sınırlar çerçevesinde de makul karşılanmaktadır. Ancak son yıllarda ve özellikle bu yıl ilimizde hava kirliliği kabul edilebilir sınırların çok üzerine çıkmıştır. İnsan sağlığı açısından bu sınırların aşılması tehlike yaratmakta olup, yaşlı ve çocuklar daha fazla etkilenmektedir. İs ve duman sadece sokakta değil hava akımı ile birlikte evlerimizin, çalıştığımızın işyerlerimizin içerisine kadar girmektedir. Durum sağlık açısından tehlike yaratır boyutları aşmıştır. Konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda, sorunun en önemli sebepleri aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir:
1-Kış mevsimine girmeden önce apartman ve işyerlerinin baca temizliği yeterli düzeyde yapılmamış, bu konuda denetimler eksik kalmıştır.
2-Kaloriferler genel olarak ehliyetsiz kişiler tarafından yakılmakta olup bu konuda yeterli eğitim verilmemiş, bununla ilgili bir eğitim ve sertifika zorunluluğu konulmamıştır.
3-Hava kirliliğinin asıl kaynağı kamu kurumları olup bu kurumlar her türlü denetimden uzak tutulmuş, gerek kullandıkları kömür ve gerekse baca denetimleri yapılmamıştır.
4-Genel olarak Artvin´e kaçak kömür girdiği bilinmekte olup, ev ve işyerlerinde yakılan kömürün kalitesi denetlenmemiş, özellikle yine kamu kurumları tarafından kullanılan kömürler kalitesiz olması sebebiyle hava kirliliğine sebep olmuştur.
5-Yine Sosyal Yardımlaşma Kurumlarının yardım kapsamında dağıttığı kömürün son derece kalitesiz olması nedeniyle bizzat kamu kurumları sorunun kaynağı haline gelmiştir.
Yukarıdaki etkenlere başkalarını da eklemek mümkün olmakla birlikte esasen hava kirliliğinin idari bir denetim eksikliğinden ve hatta idarenin bizzat kendi tasarruflarından ve idari kurumların kendilerini her türlü denetimden azade saymalarından kaynaklandığını düşünüyoruz.
Bu kapsamda özellikle Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak halkın sağlığını yakından ilgilendiren bu konuda duyarlılık göstererek sözü geçen vakıf ve yardım kuruluşlarının dağıttığı yardımların gerekli standartlara sahip olmasına özen göstermenizi, gerekli denetimleri yapmanızı, bu konudaki kamusal yetkilerinizi kullanmanızı, özellikle kamu kurumlarının duyarsızlığı ile ilgili gereğinin yapılmasını ve yapılan çalışmaların kamuoyuyla paylaşılması açısından tarafımıza bilgi verilmesini saygı ile takdirlerinize sunarız.” İfadelerine yer verid.
Başkan Karahan, “Evet, bir kez daha yetkilikleri göreve davet ediyoruz. Yaşanabilir sağlıklı bir Artvin için hepimize önemli görevler düşüyor” dedi.

1 (1)

0 comments