Şavşat’ta “gebelik okulu” açıldı!

Yusufeli Devlet Hastanesi’ndeki kadın doğum uzmanı, anestezi uzmanı, yeni doğan hemşiresi, doğumhane sorumlu ebesi, eğitim hemşiresinin görev aldığı proje başladı. Doğum öncesi ve sonrası yaşanan komplikasyonlara karşı anne adaylarını bilgilendirmek amacıyla bir proje hazırlandı… Gebe eğitim programına katılan tüm gebelerin gebelik,doğum,çocuk bakımı,emzirme,çocuk sağlığı vb.gerekli konularda bilgi ve beceri sahibi olmalarını sağlamak amacıyla yapılıyor. Proje hakkında bilgi […]

Screen shot 2015-07-08 at 2.10.06 PM

Yusufeli Devlet Hastanesi’ndeki kadın doğum uzmanı, anestezi uzmanı, yeni doğan hemşiresi, doğumhane sorumlu ebesi, eğitim hemşiresinin görev aldığı proje başladı. Doğum öncesi ve sonrası yaşanan komplikasyonlara karşı anne adaylarını bilgilendirmek amacıyla bir proje hazırlandı… Gebe eğitim programına katılan tüm gebelerin gebelik,doğum,çocuk bakımı,emzirme,çocuk sağlığı vb.gerekli konularda bilgi ve beceri sahibi olmalarını sağlamak amacıyla yapılıyor.

Proje hakkında bilgi veren Yusufeli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdullah Güleç, projenin amacının normal doğumu teşvik etmek, anne adaylarını da gebelik öncesi ve sonrasında psikolojik destekte bulunmak olduğunu söyledi.

‘’Mutlu bir gebelik,mutlu bir doğum,mutlu bir anne ve mutlu bir bebek’’sloganıyla yola çıktıklarını dile getiren Güleç, anne adaylarının gebelik süreci hakkında yeterli bilince sahip olmaması nedeniyle, doğum öncesi ve sonrası yaşanan sorunların arttığını, bu projeyle bu sorunların azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

Hedefimiz;
• Gebelik konusunda bilgi düzeylerinin artmasını ve sorularının cevaplanmasını sağlamak,
• Doğum ve doğum eylemini anlatmak, korkularının giderilmesini sağlamak,
• Bebek bakımı, beslenmesi ve sağlığı konusunda aileleri bilgilendirmek,
• Gebeyi hastane ortamı hakkında bilgilendirmek ve doğum için hazırlamak,
• Doğum öncesi ve sonrası yaşanan kaygılarla baş etmek ve bebeğin psikolojik durumunu tanımak

HAMİLELER TÜM SORULARA YANIT BULACAK

Yapılan çalışmalar neticesinde açılan gebe okulunda gebelerle birlikte anneye yardımcı olacak kadınlar, doğum ve yeni doğan bakımına ilgi duyan herkesin gebe okuluna kayıt yaptırabileceklerdir. Kayıt için Yusufeli Devlet Hastanesinin eğitim birimine başvurmak yeterlidir. Doğumu bizim hastanemizde yapsın yada yapmasın bütün hamileler okulumuza gelebilir. Kayıt için kurumla iletişime geçemeyen gebeler eğitim esnasında kayıt yaptırabilir.Eğitim için herhangi bir bedel ödenmemektedir.

 

GEBELİK OKULU EĞİTİM EKİBİ

1-Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

2-Anestezi Uzman Doktoru

3- Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşiresi

4- Eğitim Hemşiresi

5-Doğumhane Sorumlu Ebesi

6- Diyabet Eğitim Hemşiresi

0 comments