Sedat Varan “Artvin’e Sualtı Meslek Yüksek Okulu açılsın”

08 Radyo TV Yayıncılık ve Org. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Varan, Çoruh Havzası’na yapılan barajlar sonrası oluşan göllerden enerji dışında Artvin halkının en üst seviyede istifade etmesi için Artvin’i yönetenlerden destek istedi. 08 Medya Grup Başkanı gazeteci Sedat Varan, Artvin’in geleceği ‘eğitim ve turizmdir’ diyen yöneticilere bir öneride bulundu. Barajlar sonrası oluşan göllerden Artvin […]

sedatvaran

08 Radyo TV Yayıncılık ve Org. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Varan, Çoruh Havzası’na yapılan barajlar sonrası oluşan göllerden enerji dışında Artvin halkının en üst seviyede istifade etmesi için Artvin’i yönetenlerden destek istedi. 08 Medya Grup Başkanı gazeteci Sedat Varan, Artvin’in geleceği ‘eğitim ve turizmdir’ diyen yöneticilere bir öneride bulundu. Barajlar sonrası oluşan göllerden Artvin halkı yararlanamıyor diyen Varan, Artvin Ticaret Odasına bir öneri sunduğunu söyledi. Bayburt’tan doğup Artvin hudutlarından geçen Çoruh Nehri sınır komşumuz Gürcistan’ın Batum şehrine dökülmektedir. Türkiye’nin en hızlı akan nehri olan Çoruh Nehri, yapılan barajlar sonrası dizginlenmiş ve artık durgun akmaktadır. Çoruh Nehri üzerinde sınırdaki Muratlı Barajı ardından Borçka Barajı, geçtiğimiz yıl devreye alınan Türkiye’nin en yüksek barajı Deriner ve yapımı devam eden Artvin Barajı ve Yusufeli Barajı sonrası büyük göller oluşmuş ve oluşacaktır. 08 Medya Grup Başkanı Sedat Varan öneriye ilişkin şu açıklamalarda bulundu.

ARTVİNLİ ARTIK EKMEĞİNİ SUDAN ÇIKARMALIDIR. SU HAYATTIR!
“ İnternetten yaptığım araştırmalarda Türkiye’de sadece 4 üniversitede bulunan Sualtı Teknolojileri Bölümü’nde okuyan öğrenciler, dalgıçlık, su altında kaynak ve kesim işleri yapmayı öğreniyor ve mezun olunca aylık ortalama 2 bin 500 lira maaşla işe başlayabiliyor. Artvinli gençlerin nitelikli bir meslek sahibi olması için Artvin Ticaret Odasından, Artvin Valiliğinden ve Artvin Çoruh Üniversitesinden destek istiyorum.

Yayıncı kuruluşumuz Artvin Ticaret Odası Meslek Komitesi üyesidir. Geçtiğimiz günlerde Artvin Ticaret Odası Başkanı Kurtul Özel ve Meclis üyeleri ile Trabzon’a yaptığımız seyahat sırasında bu konuyu dile getirdim. Barajlardan ülkemiz enerji olarak yararlanırken baraj göllerinden Artvinliler yararlanamıyor. Odamız yöneticileri bu konu hakkında ilgi makamlar nezdinde gerekli girişimler başlatacaklarının sözünü verdiler.

Artvinliler baraj göllerinden başta balıkçılık, turizm ve spor amaçlı yararlanılmalıdır. Turizm tek boyutlu olamaz. Nitelikli eleman gerektirir. İşsizlik sorunu arasında başta mesleksizlik yatıyor. Artvin’de Sualtı Meslek Yüksek Okulu açılması halinde Artvin Çoruh Üniversitesine ilginin daha da artacağını düşünüyorum. Çünkü okulun iş garantili bir okul olacağını düşünmekteyim. Artvinliler de bu okuldan mezun olarak iyi bir balık adam yani dalgıç olabilirler. Ayrıca barajlarımız akan suyla birlikte sürekli çöple dolmaktadır. DSİ bunları temizletmek için tekneler kiralıyor, para ödüyor. Ancak Artvin’de bu iyi yapabilecek tekne ve deneyimli kaptanlar olmadığı için para dolayısıyla il dışına gidiyor. Bu meslek yüksek okulundan mezun olacak öğrencilerimiz bırakın yurt içi, yurt dışında bile iş bulma şansları yüksektir.

 

─ ARTVİN BELEDİYESİ ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR, YAPMALIDIR.

Belediyemiz, Ormanlı köyü mevkiinde marina kurmuş, turizme katkı sağlamak için serender evler projesini hayata geçirmiştir. Başkan Özgün’e teşekkür ediyorum. Marinada belediyeye ait tekneler mevcuttur. Bu teknelerle turizm amaçlı gezintiler yapıyor. Yaşanabilecek tekne kazalarından cankurtaranlara, dalgıçlara ihtiyaç duyulacaktır. Sivil Savunma Müdürlüğünün imkânları bazen yeterli olmayabilir. Sonuçta suya dalmak profesyonellik gerektirir.

─ ÜNİVERSİTEMİZ BU BÖLÜMÜ AÇARSA BARAJ GÖLLERİNDE SU ÜSTÜ VE SU ALTI SPORLARI VE TURİZM AMAÇLI GÖLLERDE GEZİNTİ FAALİYETLER HIZ KAZANACAKTIR. 

Baraj göllerinde su sporlarının başlaması ile birlikte dalgıçlara, kaptanlara ve güverte personeline ihtiyaç duyulacaktır. Bu okuldan mezun olanlar su altı fotoğrafçılığı, tekne kaynağı, batık kurtarma ve dalış sporları eğitmenliği de yapabileceklerdir.

─ ÜNİVERSİTEMİZİNDEN AKADEMİK BİR RAPOR HAZIRLANMASINI TALEP EDİYORUM

Artvin Çoruh Üniversitesinin ilimiz eğitimi başta olmak üzere, ekonomisine sağladığı katkılar çok büyüktür. Sualtı Meslek Yüksek Okulunun açılması halinde ilimizi üniversite sınavına giren öğrenciler daha çok tercih edeceklerdir. Çünkü Artvin’in Karadeniz’e kıyısı olan Arhavi ve Hopa ilçeleri vardır. Hopa ilçesinde Liman Başkanlığı vardır. İl hudutları içerisinde barajlar tamamlandığında 5 büyük baraj gölü olacaktır. Ayrıca Artvin İskebe Şehir Stadı’nda yarı olimpik yüzme havuzunun da 2014 yılının sonunda tamamlanacağı öngörülüyor. Sualtı Meslek Yüksek Okul açılması halinde üniversite öğrencileri pratik uygulamalarını bu olimpik havuzda ve baraj göllerinde yapabileceklerdir.

Üniversitemizi Rektörü Sayın Prof. Mehmet Duman Bey’in Artvin geleceği için çok önemli olan projelere imza atacağına şüphem yoktur. Bizim ki bir düşünce, fikirdir. Teknik ve akademik boyutu Artvin’in geleceğini planlama, orta ve uzun vadeli master planlar hazırlama noktasında akademik rapor çok önemlidir. Valilik, Belediye ve diğer yatırımcı kuruluşlar bu raporlar ışığında yatırımlarını, projelerini gözden geçireceklerdir.”

Artvin’de baraj göllerinde faaliyetlerin artırılması için kamuoyu oluşturacaklarını söyleyen 08 Medya Grup Başkanı Sedat Varan, açıklamalarını şöyle tamamladı. “Turizm yatırımları yan kolları ile birlikte başlar. Başta ulaşım, konaklama, yiyecek sektörü olmak üzere istihdama katkıları büyük olur. Bu yüzden bu bölüm açıldığında birçok yan sektör gelişecektir. İlimize dışarıdan para daha çok girecek bu sayede Artvin’de işsizlik azalacaktır. Bunun doğal sonucu olarak da göç duracaktır.

Büyüklerimizden, dedelerimizden hep dinlerdik. 1930-1940 yıllarda Çoruh Nehri’nde sandallar ve kayıklarla Batum’a ürünler götürülür burada satılarak karşılıklı ticaret yapılırdı. Karayollarının yapılması ve ardından Gürcistan’la olan sorunlarımız nedeniyle sınırımızın yaya ve araç trafiğine kapatılması sonucu bu ticaret ortadan kalkmıştır. Şimdilerde ise 1987 yılında Gürcistan’la yeniden başlatılan geçişler sayesinde komşumuzla oluşan ticaret ve kültür alışverişi üst seviyeye çıkmıştır. Batum Havaalanı ortak kullanılmaktadır. Gürcistan’a Türk vatandaşları pasaportla değil, artık kimlikleri ile geçmektedirler. Aslında sınırlarımız da bir nevi kalkmıştır. Artvin Çoruh Üniversitesi de Gürcistan’da bulunan üniversitelerle akademik işbirliğine gitmiştir. Bu vesile ile ilimizin tüm idareci, yönetici ve halkımızı Artvin Çoruh Üniversitesi’ne sahip çıkmaya çağırıyorum. Uluslararası ilişkiler sayesinde de Artvin’de eğitim ve turizm sektörü canlanacaktır. Artvin suyla hayat bulacaktır. Bu öneri hakkında gelişmeler olduğu takdirde kamuoyuyla paylaşacağımızı özellik belirtmek istiyorum.”

0 comments