Selçuklu-Şavşat KARDEŞ ŞEHİR OLDU!

Selçuklu Belediyesi ile Artvin Şavşat Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Selçuklu, Kanunla mahalle statüsüne dönüşen belde ve köyler de dâhil olmak üzere 2015 yılı itibariyle 584.644 kişi olup, bu nüfusun 288.164’ü erkek, 296.480’i ise bayanlardan oluşmaktadır. Konya’nın en büyük ilçesi olan Selçuklu, Türkiye’de bulunan 46 ilden daha fazla nüfusa sahiptir. Şavşat, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde […]

savsat

Selçuklu Belediyesi ile Artvin Şavşat Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Selçuklu, Kanunla mahalle statüsüne dönüşen belde ve köyler de dâhil olmak üzere 2015 yılı itibariyle 584.644 kişi olup, bu nüfusun 288.164’ü erkek, 296.480’i ise bayanlardan oluşmaktadır. Konya’nın en büyük ilçesi olan Selçuklu, Türkiye’de bulunan 46 ilden daha fazla nüfusa sahiptir.

Şavşat, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Artvin iline bağlı bir ilçe ve ilçenin merkezi olan kasaba. Türkiyenin en kuzeydoğusundaki ilçelerinden biridir. Şavşat ilçesi toplam 70 köyden oluşur. Bu köylerin 10’u Meydancık çevresindedir. 2015 yılında Cittaslow kapsamına alınmış ve Türkiye’nin 10. yavaş şehri unvanını kazanmıştır. Yeşil doğasının güzelliğiyle bilinir. Nufüsü 2015 yılı itibariyle 19.024 kişidir.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı makamında ziyaret etti. Selçuklu Belediyesi ile Artvin Şavşat Belediyesi arasında, şehircilik, kültür, iletişim, sanayi, ticaret, ekonomik, bilim, sanat, çevre, sağlık, spor ve turizm gibi alanlarda karşılıklı işbirliğini geliştirmek amacıyla kardeş şehir protokolü imzalandı. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla protokolün imzalandığını belirtti. Şavşat’ın Efkar Tepe’de de çevre düzenlemesi için bir protokol imzalayacaklarını, Başbakan Davutoğlu’nun talimatlarını yerine getirmiş olacaklarını anlatan Altay, “Böylece Artvin’i ziyaret edenler Selçuklu’nun izini orada da görmüş olacaklar. İnşallah şehirlerimiz arasında kardeşlik hukuku gidiş-gelişler, turizm faaliyetleri, ticari faaliyetler de bu vesilelerle artmış olur” diye konuştu. Öztürk ise protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.

Selçuklu ilçesi’nin kardeşleri;
ROMANYA BARLAD ŞEHRİ
BULGARİSTAN ÇERNOOÇENE BELEDİYESİ
FİLİSTİN BEİT HANOUN BELEDİYESİ
MOLDOVA KONGAZ BELEDİYESİ
TUNUS GAFSA BELEDİYESİ
BOSNA HERSEK STARİ GRAD BELEDİYESİ
ve ARTVİN ŞAVŞAT BELEDİYESİ

hayırlı uğurlu olsun hepimize…

haber-ramazan balcıoğlu2016-şubat10

savsat selcuklu-ile-savsat-kardes-sehir-oldu_2 SELÇUKLU BELEDİYESİ'NİN "GEVALE KALESİ ARKEOLOJİK KAZISI" VE "İKİ YAKANIN BULUŞMASI-SİLLE DERESİ" PROJELERİ, TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASI KORUMA PROJE VE UYGULAMALARI ÖZENDİRME YARIŞMASI'NDA "BAŞARI BELGESİ" KAZANDI. (İHA/KONYA-İHA)

0 comments