Tarihi mirasımız “Arhavi Evleri”

Doğu Karadeniz bölgesi ve özellikle Arhavi ilçesinde tarihi evlerin restorasyonu konusunda önemli adımlar atılıyor. Devlet desteği ile son yıllarda yapılan çalışma neticesinde Arhavi ilçesinde tarihi miraslarımız olan Arhavi Evlerinin aslına uygun olarak restorasyon çalışmalarında gözle görülür bir ilerleme sağlanmaktadır. Yapımı süren Arhavi ilçe merkezine bağlı Cumhuriyet mahallesindeki Özyurt ailesine ait tarihi evin restorasyon çalışmaları hızla […]

arhavi01

Doğu Karadeniz bölgesi ve özellikle Arhavi ilçesinde tarihi evlerin restorasyonu konusunda önemli adımlar atılıyor. Devlet desteği ile son yıllarda yapılan çalışma neticesinde Arhavi ilçesinde tarihi miraslarımız olan Arhavi Evlerinin aslına uygun olarak restorasyon çalışmalarında gözle görülür bir ilerleme sağlanmaktadır. Yapımı süren Arhavi ilçe merkezine bağlı Cumhuriyet mahallesindeki Özyurt ailesine ait tarihi evin restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Bu ve buna benzer kültür miraslarının korunup kollanması ve yaşanabilir hale getirilmesi, geleneksel yaşamında sürmesi yönünde önemli bir adım olarak görülüyor. Bu tür çalışmalar, yeni nesillerin ata ocağını bilmesi, tanıması ve anlamasına da katkı sunacaktır. Yaklaşık 250 ila 300’e yakın tarihi evlerin yer aldığı Arhavi adeta açık hava müzesi niteliğinde. Yeşilin her tonunu barındıran doğal güzellikler içerisinde inci gibi dizili bu evler gün geçmiyor ki yıkılmasın veyahut bakımsızlıktan çürümesin. Bu yüzden duyarlı olmanın bir gereği olarak söz konusu tarihi evlerin tescilinin ve gerekli bakım ve onarımının yapılması çok önemlidir. Bu hassasiyeti gözetecek tarihi evlerin sahiplerinin duyarlılığı çok önemlidir. Söz konusu kültürel miraslarımızdan olan ahşap evler, serenderler, değirmenler, köprüler, kaleler ve gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması için Kültür ve Turizm bakanlığının önemli çalışmaları yer almaktadır.

Yorukoğlu Evi…

Kültürel miraslarımızdan olan Arhavi Evleri bakım onarımdan geçirilip, orijinalliği ve doğal dokusu ile tekrar yaşama kazandırılıyor. Bu konuda tescili yapılan 20’ye yakın Arhavi evinin 4 tanesi aslına bağlı kalmak koşulu ile ilgililer tarafından Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla yaptırılmaktadır. Dereüstü Köyü’nde Yaşar Yoruk’a ait olan tarihi ev Devlet Eski Eserleri Koruma kapsamına alındığı için orjinali gibi tekrar restore edilerek korunacak. Dergimizin 43. sayısında Yorukoğlu Ailesi’ne ait olduğu bilinen bu tarihi evi tanıtırken farkında olmadan bir anlam hatası oluşmuştur. Tekzip eder düzeltiriz. Merhum Yaşar Yoruk”un Ailesi, Nazmiye, Fatma, Ali Kemal, Ahmet Fahri, Ayşe Mediha Yürük’ten özür dileriz.

08artvin Dergisi Ramazan Balcıoğlu Rıdvan Öztabak

arhvi04 arhavi03 arhavi02

0 comments