Yeşil Artvin Derneği, İkinci defa ifade verdi!

19 Haziran 2015 tarihinde Orman Bölge Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklaması nedeniyle gözaltına alınarak, ifadeleri alınan 3 kişi daha sonra serbest bırakılmıştı. İkinci kez Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri 2911 Sayılı Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet gerekçesiyle gözaltına alınarak Yeni Mahalle’deki Polis Karakolunda ifadeleri alındı. Çok katlı otopark önünde toplanan Artvin halkı, Cerattepe’de madene izin veren […]

DSC_0308

19 Haziran 2015 tarihinde Orman Bölge Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklaması nedeniyle gözaltına alınarak, ifadeleri alınan 3 kişi daha sonra serbest bırakılmıştı. İkinci kez Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri 2911 Sayılı Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet gerekçesiyle gözaltına alınarak Yeni Mahalle’deki Polis Karakolunda ifadeleri alındı.

Çok katlı otopark önünde toplanan Artvin halkı, Cerattepe’de madene izin veren izni imzalayan Orman Bölge Müdürünü protesto etmek amacıyla basın açıklamasını Orman Bölge Müdürlüğü önünde yapmıştı.

Çevreci, doğa dostu Avukat Noyan Özkan adına Türkiye Barolar Birliği tarafından bu yıl Türkiye genelinde verilen Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülü’nü alan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Karahan, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte toplamda 9 kişinin yeniden ifadesinin alınması için karakola davet edildi.

19 Haziran 2015 tarihinde Orman Bölge Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklaması nedeniyle gözaltına alınarak, ifadeleri alınan 3 kişi daha sonra serbest bırakılmıştı. Bu kez ikinci 2911 sayılı kanuna muhalefet etme ifadesi 6 Temmuz 2015 tarihinde alındı. İfade alınması için 9 kişinin adı geçti. Buna göre Yeşil Artvin derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın, Hasan Yüksel, Göksel Öztürk, Eğitim Sen Artvin Şube başkanı Köksal Gümüş, Birleşik Haziran hareketi Artvin il temsilcisi Sercan Dede, Mahmut Yaşar, Bahattin Altuntaş, ve 25. Dönem MHP Milletvekili Adayı olan Avukat Muhammed Altunal.

Avukat Bedrettin Kalın ve Muhammed Altunal’ın ifadeleri avukat oldukları için yasa gereği polis tarafından alınamıyor. Bahattin Altuntaş ve Köksal Gümüş il dışında olduğu için ifadeleri alınamazken, Başkan Nur Neşe Karahan, Hasan Yüksel, Göksel Öztürk, Sercan Dede ve Mahmut Yaşar’ın ifadeleri alındı.

İkinci 2911 sayılı Kanuna Muhalefetten dolayı ifade alınmasının nedeni ise maden şirketinin Cerattepe’ye yönelik artırdığı baskı ve Cerattepe’ye girme girişimlerine karşın Artvin halkının savunma hakkını kullanarak buna izin vermemesiydi. Artvin halkının feryadına kulak tıkayan yetkililer başta Artvin Valisi Kemal Cirit ve bürokratlara yönelik eleştiri içeren bir basın açıklaması yapıldı. Çok katlı Otopark önünde yapılan basın açıklaması sonrası 2911 Sayılı kanuna muhalefet ederek, İnönü Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi boyunca yaklaşık 5 bin kişi madene karşı sloganlar atarak yürümüştü.

Başkan Karahan, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmekten dolayı ikinci kez ifade verdiklerini, basın açıklamasının kısa sürede büyük bir mitinge dönüştüğünü, yürüyüşün kendiliğinden geliştiğini, Artvin’de maden davasının çeyrek asırdır devam ettiğini, bundan sonrada devam edeceğini söyledi. Başkan Karahan; Artvin halkının istemediği hiçbir şeyin yapılamayacağına vurgu yaparak; “Bu bizim 2911’den ikinci kez ifade verişimiz. Daha önce ne söylediysek aynı böyle şeyi tekrar ettik. Tabii çeyrek asırlık maden mücadelemizde böyle bir şey ilk defa oluyor. Biz bugüne kadar hap kanuni ve hukuki çerçeve içinde mücadelemizi verdik. Başarımızı birlik ve berberliğimize, mücadelemizi yaparken, kanuni çerçeve dışına hiç çıkmamamıza borçluyuz. Çeyrek asırlık tecrübelerimizle, biz neyin yasal neyin yanlış olduğunu, kimin doğruyu kimin yanlışı yaptığını çok çok iyi biliyoruz.

Yasal nedenlerden dolayı Avukat Bedrettin Kalın ve Muhammed Altunal’ın ifadeleri polis tarafından alınamıyor. İki kişi il dışında olduğu için gelemedi. 5 kişi ifadelerimizi verdik. Eğer tamamlanırsa 2911’den dolayı bu kez toplamda 9 kişi ifade vermiş olacak.

“5 Bin Kişi Basın Açıklaması Sonrası Spontane Bir Şekilde Yürümüştür”

Ben ifademde, daha önce söylediğim gibi Artvin halkının yaşam alanlarını korumak için yasal hakkını kullandığını söyledim. Yaklaşık 5 bin kişi yürüdü. Bu gerçekten kendiliğinden gelişen bir durumdu. Bu insanlar yürümek istedi. Kimseye zarar vermeden, gayet medeni bir şekilde iki cadde boyunca maden şirketine ve bizi anlamak istemeyenlere karşı yürüdü. Artvin’de asla maden çıkmayacak. Bundan dolayı Artvin halkı rahatsız olmadı, aksine sürücüler de Artvin halkı da kendi geleceklerine, davalarına destek verdi, bu yürüyüşe katıldı. Biz Artvin halkı olarak bu dava bitene kadar madenciler burayı kesin olarak terk edene kadar sürecektir” dedi.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın ve Avukat Muhammed Altunal’ın ifadesi yasa gereği alınamadı. Konuyla ilgili olarak dava açılıp açılmayacağına ise Artvin Cumhuriyet başsavcılığı karar verecek.

DSC_0235 DSC_0273 DSC_0300

0 comments